24
اکتبر

پی ریزی و فونداسیون ساختمان

پی ریزی و فونداسیون:
در مهندسی، پی به عنصر سازه ای گفته می شود که آن را به زمین متصل کرده و بارها را از سازه به زمین منتقل می کند. پایه ها عموماً کم عمق یا عمیق در نظر گرفته می شوند. مهندسی پی، در مکانیک خاک و مکانیک سنگ (مهندسی ژئوتکنیک) در طراحی عناصر بنیادی سازه ها کاربرد دارد.

هدف پی ریزی و فونداسیون:
* پایه ها پایداری ساختمان را از زمین فراهم می کنند. برای توزیع وزن سازه در یک منطقه بزرگ به منظور جلوگیری از اضافه بار خاک زیرین که احتمالاً باعث نشست نابرابر می شود از پی ریزی و فونداسیون استفاده می شود.
* از پی ریزی و فونداسیون برای لنگر انداختن ساختار در برابر نیروهای طبیعی از جمله زلزله، سیل، سرما، گردباد و یا باد می توان استفاده کرد.
* برای ایجاد یک سطح هموار برای ساخت و ساز نیز از پی ریزی و فونداسیون استفاده می شود.
* برای لنگر انداختن سازه در عمق زمین، افزایش پایداری آن و جلوگیری از اضافه بار هم می توان از پی ریزی و فونداسیون کمک گرفت.
* و همچنین پی ریزی و فونداسیون برای جلوگیری از حرکات جانبی ساختمان در بعضی موارد پشتیبانی می کند.

اساس یک پایه خوب:
طراحی و ساخت یک پایه با عملکرد خوب باید برخی از الزامات اساسی را داشته باشد. طراحی و ساخت پی به گونه ای انجام می شود که بتواند باعث ماندگاری و همچنین انتقال وزن و بارهای تحمیل شده ساختمان به خاک شود. این انتقال باید بدون نتیجه گیری در هر نوع تسویه صورت گیرد که منجر به هر نوع مسائل پایداری برای سازه شود.
با داشتن یک پایه سفت و سخت برای پی می توان از تهویه های مختلف جلوگیری کرد. این موارد در مناطقی که بارهای سوار شده از نظر ماهیت یکنواخت نیستند، بارزتر است.
بر اساس خاک و منطقه توصیه می شود که پایه عمیق تری داشته باشید تا بتواند از هر نوع آسیب یا پریشانی محافظت کند. مشکل جمع شدن و تورم عمدتا به دلیل تغییرات دما ایجاد می شوند. محل استقرار بنیاد باید منطقه ای باشد که تحت تأثیر کارهای آینده یا عوامل طبیعی و غیر طبیعی قرار نگیرد.

زمین گیر در ساخت زمین:
ساختمان ها و سازه ها در ساختن با چوب، در تماس با زمین سابقه طولانی دارند. زمین گیر در ساخت زمین ممکن است از نظر فنی فاقد پایه باشد. ستون های چوب در زمین های نرم یا مرطوب حتی در زیر دیوارهای سنگی یا سنگ تراشی استفاده می شد. در ساخت و سازهای دریایی و ساختن پل، به صلیبی از الوارها یا تیرهای فولادی در بتن، مشبک گفته می شود.

سنگ مروارید:
شاید ساده ترین پایه، سنگ فرش باشد، یک سنگ منفرد که هم وزن را روی زمین پخش می کند و هم چوب را از زمین بلند می کند. سنگ های استدل نوع خاصی از سنگ ملافه ها هستند.

پایه های سنگی:
سنگ های خشک و سنگ هایی که برای ساختن پایه در ملات ریخته می شوند در بسیاری از نقاط جهان معمول است. پایه های سنگ تراشیده شده خشک ممکن است پس از ساخت با ملات نقاشی شده باشد. بعضی اوقات، قسمت بالای سنگ و قابل مشاهده سنگ تراش خورده است. علاوه بر استفاده از ملات، سنگ ها را می توان در گابیون نیز قرار داد. یک عیب این است که در صورت استفاده از میلگردهای فولادی معمولی، ماندگاری گابیون بسیار کمتر از استفاده از ملات است (به دلیل زنگ زدگی). استفاده از میلگردهای فولادی هوازدگی می تواند تا حدودی این نقطه ضعف را کاهش دهد.

پایه های سنگر قلوه سنگ:
پایه های سنگر قلوه سنگ، یک سنگر کم عمق است که با قلوه سنگ یا سنگ پر شده است. این پایه ها زیر خط یخ زدگی امتداد دارند و ممکن است دارای یک لوله تخلیه باشند که به تخلیه آب های زیرزمینی کمک می کند. آن ها برای خاک هایی با ظرفیت بیش از 10 تن در مترمربع مناسب هستند.

پایه های کم عمق:

پایه های کم عمق، که اغلب پایه ها نامیده می شوند، معمولاً حدود یک متر یا تقریباً کم تر در خاک تعبیه می شوند. یک نوع متداول، پایه پهن است که شامل نوارها یا پدهای بتونی (یا سایر مواد) است که در زیر خط سرما امتداد یافته و وزن را از دیواره ها و ستون ها به خاک یا بستر انتقال می دهد. نوع متداول دیگر پایه های کم عمق، پایه ی دال بر روی درجه است که در آن وزن سازه از طریق یک تخته بتونی که در سطح قرار دارد به خاک منتقل می شود. پایه های دال بر پایه می توانند دال حصیر تقویت شده باشند که بسته به اندازه ساختمان از 25 سانتی متر تا چند متر ضخامت دارند یا دال های پس از تنش، که به طور معمول برای خانه ها حداقل 20 سانتی متر و برای ساختمان ها که سنگین تر بوده، ضخیم تر هستند.

پایه های عمیق:
از یک پایه عمیق برای انتقال بار یک سازه از طریق لایه ضعیف فوقانی سطحی، به لایه قوی تر زیرین استفاده می شود. انواع مختلفی از پایه های عمیق وجود دارد از جمله شمع های ضربه زده، شافت های حفاری شده، كاسون ها، شمع های مارپیچ، اسكله های جغرافیایی و ستون های تثبیت شده زمین می باشد. قراردادهای نامگذاری برای انواع مختلف پایه ها بین مهندسان مختلف متفاوت است. از نظر تاریخی ، شمع ها چوب، بعداً فولاد، بتن مسلح و بتن پیش تنیده بودند.

پایه مونوپیل:
پی ریزی وفونداسیون مونوپیل، نوعی فونداسیون عمیق است که از یک عنصر ساختاری با قطر بزرگ به طور کلی تعبیه شده در زمین استفاده می کند تا تمام بارها (وزن ، باد و غیره) از یک سازه بزرگ روی سطح را تحمل کند.
در سال های اخیر از بسیاری از پایه های یکپارچه برای ساخت اقتصادی مزارع بادی در حاشیه دریا در مناطق ثابت در آب های کم عمق استفاده شده است.

پایه های ناکافی در خاک گل آلود زیر سطح دریا باعث فروپاشی خانه ها در نزدیکی دریا می شوند. نگرانی اصلی در طراحی ، تهویه و ظرفیت تحمل است. هنگام در نظر گرفتن تسویه حساب، تسویه حساب کل و تسویه حساب دیفرانسیل معمولاً در نظر گرفته می شود. تسویه حساب دیفرانسیل زمانی است که یک قسمت از پایه بیش از قسمت دیگر ته نشین شود. این می تواند سازه ای را که بنیاد پشتیبانی می کند با مشکل مواجه کند. خاک های رسی گسترده نیز می توانند مشکلاتی ایجاد کنند.
در بسیاری از مواقع شرایط خاک به پایه های خاصی احتیاج دارد زیرا خاک ممکن است مقاومت زیادی نداشته باشد یا ممکن است دارای خواص دیگری باشد که در آینده می تواند مشکلاتی ایجاد کند. بخش ساختمان، سازنده و طراح شما در بهترین وضعیت برای مشاوره در مورد این موضوع در سطح محلی هستند.
پس از پخت بتن، در صورت ساخت زیرزمین از بلوک بتونی برای ایجاد دیواره های ساقه استفاده کنید. معمولاً سنگ تراش های شما با دیوار بلوک شما در گوشه پی شروع می شوند. آنها این کار را با سرب انجام می دهند، که به ماسون ها دو نقطه انتهایی می دهد تا یک خط را رشته کنند، به آنها این امکان را می دهد که یک دیوار شیب دار و تراز بین دو نقطه ایجاد کنند. نتیجه یک دیوار صاف و یکنواخت است که برای پایدار نگه داشتن تمام دیوارهای زیرزمین بسیار مهم است.