• تلفن: 09360461043 
  • ایمیل: ehsannbz@gmail.com
  • ساعات کاری: 08:00-17:00

محوطه سازی

محوطه سازی:
امروزه مردم به محیط زندگی که هم زیبا باشد و هم آرامش دهنده، اهمیت بسیار زیادی می دهند. زیرا به دلیل دور بودن از  طبیعت و تغییر سبک زندگی مردم، دسترسی به یک محوطه ی زیبا و سرسبز یک امر مهم می باشد و باید هزینه هایی صرف ایجاد کردن محوطه سازی شود. و به دلیل این نیاز مردم که هر روز هم طرفداران بیشتری را به خود جلب می کند، طراحان محوطه سازی و دکوراسیون داخلی هر روز در حال افزایش هستند.

محوطه سازی مناسب:
محوطه سازی به یک قسمت خاص از محل زندگی گفته نمی شود، بلکه به قسمت هایی که در مسیر رفت و آمد اشخاص، و همچنین هر فضایی که دارای ویو و چشم انداز باشد را محوطه سازی می گویند. محوطه سازی شامل استخر، باغچه، محیط گلکاری، زمینی با کاربرد های متفاوت و … است که میتواند یک طیف وسیع را شامل شود. فضایی که میخواهید در آن محوطه سازی انجام دهید هر اندازه که بزرگتر باشد قاعدتا زمان بیشتری باید صرف آن شود و به طبع هزینه ی محوطه سازی نیز افزایش می یابد.
برای محوطه سازی قبل از هر چیزی باید محل محوطه سازی کاملا بررسی شود. به این مرحله ی بررسی محیط طراحی محوطه باید خیلی دقت شود زیرا یکی از عوامل نارضایتی اشخاص و گاها به ثمر رسیدن پروژه ها، بی توجهی به این مسئله می باشد. برای بررسی هایی که در محل محوطه سازی باید انجام گیرد می توان اشاره کرد به: منطقه ی جغرافیایی، بررسی دقیق آب و خاک، ناحیه ی وزش باد، طریقه ی آبیاری محوطه، توجه به گونه های گیاهی استفاده شده در محوطه سازی و …
در محوطه سازی گاها محدودیت هایی نیز برای طراحان وجود دارد که باید به آن ها دقت شود. مثلا قسمت هایی در محوطه سازی که امکان حذف آن وجود ندارد، یا درخت هایی که نمی شود آن ها را قطع کرد، و یا محدودیت هایی که در بودجه افراد صاحب ملک است که امکان آزادی عمل را شاید از طراحان بگیرد.
محوطه سازی در مکان های مختلف به صورت متفاوت طراحی می شود، مثلا محوطه سازی در مجتمع های تجاری و اداری با محوطه سازی در یک مهد کودک کاملا متفاوت است. انواع محوطه سازی شامل: محوطه سازی مهد کودک، محوطه سازی بیمارستان، محوطه سازی ویلا، محوطه سازی مجتمع اداری، محوطه سازی مجتمع تجاری و … که هر کدام با طراحی های خاصی صورت میگیرد.
برای محوطه سازی، طراح از محیط محوطه نقشه برداری میکند و طرح هایی را بر طبق سلیقه ی صاحب ملک ترسیم میکند که البته هزینه یی که برای محوطه سازی میشود تاثیر زیادی بر چگونگی این طرح ها خواهد داشت، سپس از محیط محوطه سازی خاک برداشت کرده و آزمایش میکنند تا بررسی های لازم صورت گیرد. و در آخر و توجه به همه ی موارد ذکر شده، هزینه های محوطه سازی را برآورده میکنند.
·        محیط زندگی از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. محوطه سازی سبک های زیادی دارد که هر کدام زیبایی های خود را دارند. سبک باغ ایرانی در محوطه سازی به زمین وسیعی نیاز دارد، سبک های دیگری هم مثل کلاسیک ( باغ مراکش، باغ ایتالیا، باغ اسپانیا و … ) و سبک طبیعت گرایانه ( باغ چینی، باغ ژاپنی، باغ انگلیسی ) وجود دارد که زیبایی های منحصر به فرد خود را دارند.